Wydarzenie, które odbędzie się na peronie dworca głównego 11  października przed odjazdem pociągu „Trzy Furie” inauguruje połączenia teatralne między Wrocławiem i Legnicą. Pasażerowie KD dzięki nawiązanej współpracy mogą wybrać się w podróż pociągami:

- „Trzy Furie” –  scenariusz do sztuki powstał na podstawie tekstów trzech pisarek, w tym jednej
z Wrocławia, wielokrotnie nagradzanej w prestiżowych konkursach literackich -  Sylwii   Chutnik.

- Modrzejewska – jej nazwisko nierozerwalnie wiąże się z teatrem jej imienia, a  aktorka wpisała się w historię teatru międzynarodowego, będąc jedną z najbardziej charakterystycznych
i rozpoznawalnych kobiet sztuki.

- Ballada o Zakaczawiu – to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych spektakli  w dorobku legnickiego teatru.

Koleje Dolnośląskie jako przewoźnik regionalny, będący blisko swojego Pasażera, jego codzienności i spraw dla niego ważnych, angażują się aktywnie w życie lokalne zarówno w sferach społecznych jak i kulturalnych. Regionalny przewoźnik jest inicjatorem wielu wydarzeń w Pociągu do Kultury oraz w ramach projektu Pociągi Pełne Kultury. Naturalnym wyborem – także z racji lokalizacji siedziby spółki -  była współpraca z jednym z najlepszych teatrów w Polsce, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy.

Nadanie nazw pociągom nie jest pierwszą wspólną inicjatywą. Na dotychczasową współpracę z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej składają się  działania prowadzone przez aktorów tego teatru na pokładzie pociągów KD. Przykładem jest czytanie pasażerom fragmentów scenariusza spektaklu „Inwazja Jaszczurów” na podstawie książki K. Čapka czy wplatanie w sztukę wizualizacji z motywem kolejowym.