Wrocław już po raz kolejny przyłącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 17 września świętujemy na ul. Krupniczej, którą między 11.00 a 17.00 zamienimy w deptak bez samochodów tylko z tramwajami. W latach ubiegłych w deptaki zamieniały się ulice Kazimierza Wielkiego Szewska czy most Uniwersytecki.

W programie tegorocznego tygodnia jest sporo atrakcji. Na najmłodszych czekają warsztaty i spektakle, dla starszych warsztaty, prelekcje dla wszystkich przejażdżki zabytkowym tramwajem czy pokazy kulinarne.

Na początek zajezdnia

W godz. 10.00-16.00 na terenie zajezdni przy Powstańców Śląskich 209 można zobaczyć nowy tabor, wziąć udział w nauce jazdy tramwajem czy skorzystać z licznych wycieczek: specjalnym autobusem na zajezdnię autobusową przy ul. Obornickiej, na piknik ekologiczny na ul. Na Grobli, czy do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. 

17 września świętujemy na ul. Krupniczej

W niedzielę, między godzinami 11.00 a 17.00 ulica Krupnicza zamieni się w deptak bez samochodów tylko z tramwajami. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ulica będzie wyłączona z ruchu kołowego. 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Na przystankach zostaną ustawione duże kwadratowe donice wypełnione ziołami i innymi roślinami. Ideą tego projektu jest stworzenie zielonej alei, deptaku dla mieszkańców.  Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zabrać ze sobą doniczkę z melisą, miętą lub inną rośliną zielarską.

Muzealniaki, maszyna parowa i schoolbus

Tuż przy NFM zaparkuje amerykański schoolbus. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – Oddział w Jaworzynie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprezentuje mniejsze eksponaty kolejowe oraz maszynę parową. Każdy będzie mógł przenieść się w czasie sprawdzając, jak działa.

Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? Na te i wiele innych pytań ma odpowiedź Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu promując akcję #muzealniaki. 

Znakowanie rowerów i nie tylko

Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej oraz Bike Cafe i Bike Garage wspólnie z Policją Stare Miasto uruchomią punkt znakowania rowerów. Mieszkańcy sami będą mogli naprawić swoje rowery przy pomocy profesjonalnych narzędzi, a serwisanci Hultaj będą wspierać radą i pomagać przy pracy. „Bike kitchen” to otwarty serwis, gdzie wspólnie można rozwiązywać problemy związane z naprawą i serwisowaniem rowerów.

Każdy, kto podejmie wyzwanie i napędzi mikser, będzie mógł wypić pożywny koktajl.  Do rozdania mamy 200  koktajli w 2 smakach.

Magdalena Grobelna-Jackowiak opowie o procesie graficznym i sitodruku jako technice powielania wzoru i odbijaniu na tkaninie. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w odbijaniu grafik na bawełnianych torbach. Do rozdania 200 toreb.

Stanowiska informacyjne WBO i Nowe Studium Wrocławia

Pracownicy Biura Rozwoju Wrocławia opowiedzą o aktualnie tworzonym Nowym Studium. Biuro Partycypacji Społecznej będzie namawiać do głosownia na WBO 2017, a dla liderów to okazja na promocję swoich projektów.

Dzień bez samochodu

22 września decyzją Rady Miejskiej we Wrocławiu jazda komunikacją miejską jest bezpłatna.

wroclaw.pl