1 lutego wchodzą w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców czyli tzw. mały ZUS plus. 

 

-Najważniejsza zmiana polega na tym, że zostały zmienione kryteria finansowe. Osoby, które osiągneły przychody w ubiegłym roku z działalności gospodarczej nie przekraczające 120.000,00 złotych i prowadziły działalność przez conajmniej 60 dni w ubiegłym roku będą mogły skorzystać z opłacania składek na preferencyjnych zasadach, wyjaśnia Piotr Burtowski, dyrektor Wrocławskiego oddziału ZUS.

 

Zmieni się również sposób obliczania składek. W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcom kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczony na stronie www.eskladka.pl.  

 

-To bardzo dogodna forma, poprzez wpisanie danych dotyczących przychodu, dochodu który osiągnęli przedsiębiorcy z działalności gospodarczej algorytmy wyliczą składkę dla każdego przedsiębiorcy, dodaje Piotr Burtowski. 

 

O stanie swojego konta w ZUS właściciele firm dowiedzą się z listów, które wyśle im ZUS. Listy nie są wezwaniem do zapłaty, a jedynie podsumowaniem wpłat. 

 

-Przede wszystkim proszę otwierać koperty, czytać, analizować. Jeżeli macie państwo pytania, wątpliwości zapraszamy na strony internetowe lub do terenowych jednostek organizacyjnych na salę obsługi klienta, gdzie służymy pomocą w wyjaśnieniu państwu wątpliwości związanych z pismami, wyjaśnia Elżbieta Kucharska z wydziału obsługi klientów i korespondencji ZUS.

 

W razie wystąpienia zadłużenia istnieje możliwość rozłożenie go na raty. Doradcy ds. ulg i umorzeń ZUS pomogą złożyć odpowiednia dokumenty niezbędne do skorzystania z układu ratalnego. Zmiany obejmują również płatności za podatek PIT, CIT i VAT. Każdy przedsiębiorca będzie dokonywał wpłat na jeden numer konta. 

 

-Taki mikrorachunek wygenerować można wyłącznie przez stronę internetową www.podatki.gov.pl przez 24 godziny na dobę i z dostępem przez 7 dni w tygodniu, mówi Sebastian Polański z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. 

 

W celu ułatwienia prowadzenia działalności przedsiębiorcom Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi tzw. białą listę podatników czyli wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. 

 

-Przedsiębiorcom najbardziej potrzebne będzie to w przypadku podjęcia współpracy z nowym kontrahentem. Mają wtedy możliwość sprawdzenia czy ten kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czy ewentualnie wobec niego nie zostały zastosowane jakiekolwiek sankcje z tytułu rejestracji, mówi Grzegorz Kucewicz z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

 

Młodzi przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalności gospodarczej mogą zasięgnąć informacji w inQUBE Uniwersyteckim Inkubatorze Przedsiębiorczości z Uniwersytetu Ekonomicznego. 

 

-Współpraca Inkubatora z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest dla nas bardzo cenna ponieważ chcemy ludzi uświadamiać jak muszą wyceniać swoje usługi i ile muszą zarabiać, żeby pokryć wszystkie koszty prowadzenia działalności, wyjaśnia dr hab. Joanna Hołub-Iwan z inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.  

 

Z małego ZUS plus przedsiębiorcy będą mogli skorzystać od 1 lutego 2020 roku.