Wiatraki za 100 mln złotych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odnawialne źródła energii to przyszłość polskiej energetyki. Pod Wrocławiem powstaje innowacyjny projekt, czyli cztery kolejne elektrownie wiatrowe oraz magazyn litowo-jonowy.

Farma wiatrowa w Gaju Oławskim to inwestycja firmy Promet-Plast, która rozpoczęła się w 2012 roku. Do tej pory powstało sześć turbin wiatrowych, które wytwarzają zieloną energię dla Energetycznego Klastra Oławskiego. Jest to zespół firm i osób prywatnych, które produkują i konsumują na swój użytek wytworzoną energię.

– Produkcja energii wiatrowej, fotowoltaicznej, energetyki wodnej, energetyki produkowanej w koogeneracji – to są źródła, które dzisiaj są znane. Problemem, który istnieje i dylematem, przed którym stoi świat jest to, w jaki sposób tę energię zatrzymać lub zgromadzić – mówi Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest magazynowanie energii w bateriach litowo-jonowych, czyli takich, które znajdują się na przykład w smartfonach. Innowacją jest to, że te same inwertery, które przetwarzają energię z wiatraków  będą wykorzystywane również przy jej magazynowaniu. Nawet jeśli elektrownia będzie wyłączona, inwertery mogą generować energię elektryczną.

– Gdyby się zdarzyła awaria, kiedy będzie serwis lub będzie wyłączenie energii, to wtedy inwertery, które są w turbinach wiatrowych lub magazynach energii, mogą dalej tę energię wpuszczać do sieci – dodaje Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.

Do końca roku powinny powstać cztery kolejne turbiny  wiatrowe oraz magazyny energii. 

Inwestorzy opatentowali technologię, która pomoże rozwiązać problem braku wytwarzania prądu przez wiatraki w czasie, gdy nie wieje wiatr. Wtedy energia do sieci popłynie z magazynów.

– To rozwiązanie, które zaproponowała firma Promet-Plast, co jest bardzo ważne i godne podkreślenia, przy udziale najlepszych polskich uczelni. Państwo Jeżewscy lub szerzej Energetyczny Klaster Oławski, nie robią tego na właśną rękę, tylko współpracują z najlepszymi jednostkami akademickimi. Z najlepszymi eksperatmi z Akademi Górniczo-Hutniczej, z Uniwersytetu Przyrodniczej we Wrocławiu, z Politechniki Wrocławskiej. To powoduje, że te rozwiązania są najbardziej zaawansowane w Europie, a może nawet i na świecie – zaznacza Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds.Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu.

Inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W projekt zaangażowało się także Ministerstwo Klimatu, dlatego podpisano specjalną umowę oraz list intencyjny.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska finansował to zadanie i dalej to robi. W 2012 roku i w 2015 roku udzieł dwóch niskooprocentowanych pożyczek, dzięki czemu powstały te elektrownie wiatrowe i dzięki temu w obecnej chwili mamy do czynienia z trzecim etapem, a więc budową czterech kolejnych elektrowni wiatrowych – wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Wcześniej były to pożyczki łącznie w wysokości 46 milionów złotych, teraz dofinansowanie wynosi 47 milionów. Inwestycja jest rozwojowa, a docelowo ma sprawić, że cały powiat oławski będzie samowystarczalny jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej.

– Inwestycje w turbiny wiatrowe bardzo wysokie nowoczesne o niższych kosztach, to jest to, co dzisiaj możemy zaproponować naszym klientom to jest obniżenie kosztów wytwarzania energii, ale także inwestycji – dodaje Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy