Farma wiatrowa w Gaju Oławskim to inwestycja firmy Promet-Plast, która rozpoczęła się w 2012 roku. Do tej pory powstało sześć turbin wiatrowych, które wytwarzają zieloną energię dla Energetycznego Klastra Oławskiego. Jest to zespół firm i osób prywatnych, które produkują i konsumują na swój użytek wytworzoną energię.

Produkcja energii wiatrowej, fotowoltaicznej, energetyki wodnej, energetyki produkowanej w koogeneracji - to są źródła, które dzisiaj są znane. Problemem, który istnieje i dylematem, przed którym stoi świat jest to, w jaki sposób tę energię zatrzymać lub zgromadzić - mówi Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest magazynowanie energii w bateriach litowo-jonowych, czyli takich, które znajdują się na przykład w smartfonach. Innowacją jest to, że te same inwertery, które przetwarzają energię z wiatraków  będą wykorzystywane również przy jej magazynowaniu. Nawet jeśli elektrownia będzie wyłączona, inwertery mogą generować energię elektryczną.

Gdyby się zdarzyła awaria, kiedy będzie serwis lub będzie wyłączenie energii, to wtedy inwertery, które są w turbinach wiatrowych lub magazynach energii, mogą dalej tę energię wpuszczać do sieci - dodaje Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.

Do końca roku powinny powstać cztery kolejne turbiny  wiatrowe oraz magazyny energii. 

Inwestorzy opatentowali technologię, która pomoże rozwiązać problem braku wytwarzania prądu przez wiatraki w czasie, gdy nie wieje wiatr. Wtedy energia do sieci popłynie z magazynów.

To rozwiązanie, które zaproponowała firma Promet-Plast, co jest bardzo ważne i godne podkreślenia, przy udziale najlepszych polskich uczelni. Państwo Jeżewscy lub szerzej Energetyczny Klaster Oławski, nie robią tego na właśną rękę, tylko współpracują z najlepszymi jednostkami akademickimi. Z najlepszymi eksperatmi z Akademi Górniczo-Hutniczej, z Uniwersytetu Przyrodniczej we Wrocławiu, z Politechniki Wrocławskiej. To powoduje, że te rozwiązania są najbardziej zaawansowane w Europie, a może nawet i na świecie - zaznacza Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds.Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu.

Inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W projekt zaangażowało się także Ministerstwo Klimatu, dlatego podpisano specjalną umowę oraz list intencyjny.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska finansował to zadanie i dalej to robi. W 2012 roku i w 2015 roku udzieł dwóch niskooprocentowanych pożyczek, dzięki czemu powstały te elektrownie wiatrowe i dzięki temu w obecnej chwili mamy do czynienia z trzecim etapem, a więc budową czterech kolejnych elektrowni wiatrowych - wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Wcześniej były to pożyczki łącznie w wysokości 46 milionów złotych, teraz dofinansowanie wynosi 47 milionów. Inwestycja jest rozwojowa, a docelowo ma sprawić, że cały powiat oławski będzie samowystarczalny jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej.

Inwestycje w turbiny wiatrowe bardzo wysokie nowoczesne o niższych kosztach, to jest to, co dzisiaj możemy zaproponować naszym klientom to jest obniżenie kosztów wytwarzania energii, ale także inwestycji - dodaje Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast.