Wielkanoc pustych kościołów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ograniczenia wynikające z epidemii sprawiają, że kościoły świecą pustkami. Najważniejsze święto chrześcijaństwa odchodzone jest w domach wiernych. Liturgia została odprawiona bez ich udziału.

Mimo zakazów dotyczących liczby osób w kościołach, księża starają się dotrzeć do wiernych. Korzystają przy tym z nowych technologii.

Będziemy w łączności z parafianami poprzez transmisję na facebooku, na stronie internetowej naszej parafii – informuje ojciec Rafał Bendkowski, franciszkanin posługujący w parafii pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza.

Kościół przypomina, że najważniejszy jest duchowy wymiar świąt. Nawet jeśli ktoś nie pójdzie na Mszę Świętą, może godnie przeżyć ten czas.

To może nam zawsze umykało ale dzisiaj jest czas żeby o tym powiedzieć. Przyjęcie Komunii Świętej, tak jak ją przyjmujemy w czasie Eucharystii, ma na celu nasze duchowe zjednoczenie się z Jezusem. Czyli to pragnienie bycia bardzo blisko siebie. I jeżeli nie mogę fizycznie przyjąć tej Komunii, to właśnie chodzi o to, żebym się duchowo zjednoczył z Bogiem. Żebym chciał rzeczywiście przyjąć Jezusa do swojego serca. Skutek jest dokładnie taki sam, jakbym przyjął Komunię Świętą wczasie Mszy Świętej – przypomina ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów przed kościołami nie było. Jedynie arcybiskup dokonał błogosławieństwa darów dla potrzebujących. Wierni mogli natomiast błogosławić święconki samodzielnie.

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny – modlił się ksiądz Józef Kupny, arcybiskup wrocławski.

Podczas wielkosobotniej wieczornej liturgii w wielu kościołach padły potrzebne dziś słowa o wartości życia i nadziei na ocalenie.

Jak piękny dar życia otrzymałeś. Ile razy Pan Bóg, w twojej konkretnej historii życia ocalał cię i wyzwalał – głosił w kazaniu ojciec Andrzej Nichypor, jezuita posługujący w parafii pod wezwaniem świętego Klemensa Dworzaka.

Nietypowo spędzone święta i puste kościoły prawdopodobnie zapadną w pamięci wierzących na długo.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy