Policjanci ruchu drogowego z Wrocławia, na terenie gminy Domaniów, zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen Transporter, którym kierowała 49-letnia mieszkanka gminy Oława. Podczas kontroli okazało się, że samochodem podróżuje nadmierna liczba pasażerów. 

Jak ustalili policjanci, pojazd był przystosowany do przewozu 9 osób. Kierująca wiozła zaś osób… 17. Z uwagi na zaistniałą sytuację, zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. Ponadto kierująca została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych. Na jej konto wpłynęło 8 punktów karnych.

Zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 r. przepisami drogowymi, kierowca straci prawo jazdy, między innymi za zbyt dużą liczbę przewożonych pasażerów. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną, formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na trzy miesiące. Jeśli mimo to, kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień, musi się liczyć z tym, że w razie zatrzymania, okres ten przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Samo przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów, a w przypadku zdarzenia drogowego może przynieść tragiczne skutki.