Wrocław Jana Pawła II

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W 1997 roku został Honorowym Obywatelem Wrocławia. Od 2005 roku ma tutaj plac swojego imienia. To jednak nie te daty są najważniejsze. 42 lata temu, 16 października 1978 roku Karol Wojtyła jako pierwszy Polak został wybrany papieżem i wybrał imię Jan Paweł II. Wtedy historia zaczęła pisać się sama.

Dla wszystkich Polaków ten wybór był swoistego rodzaju pewnym przełomem. Tutaj można rozpatrywać to na wielu płaszczyznach, nie tylko religijnej, ale także społecznej, politycznej. Tak naprawdę to był moment, w którym coś się zmieniło – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Karol Wojtyła został wybrany papieżem, kiedy w Polsce panował jeszcze komunizm. Jego pierwsza pielgrzymka do Polski i słynne słowa: Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” dały ludziom nadzieję i zjednoczyły społeczeństwo. Jan Paweł II jako pierwszy papież przekraczał granice, które wcześniej były bardzo odległe. 

Pierwszy papież, który od Świętego Piotra, wchodzi do synagogi, do meczetu, pierwszy, który nawiedza świątynie buddyjską. Pierwszy, który naucza muzułmanów w Maroku. To są wydarzenia, które jeszcze ileś lat temu były wręcz nie do wymyślenia. Nikt nie był w stanie takiego scenariusza napisać – wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce również we Wrocławiu. W Kościele św. Elżbiety powstał witraż z jego wizerunkiem. Po śmierci papieża, proboszcz parafii wystawił w oknie jego plakat, a mieszkańcy zapalili znicze pod kościołem i w ten sposób narodził się pomysł, aby uwiecznić jego wizerunek. To jednak nie jedyne powiązania papieża z Wrocławiem. Podczas Kongresu Eucharystycznego w 1997 roku po raz drugi odwiedził on stolicę Dolnego Śląska, mówiąc, że Wrocław to właśnie miasto spotkań. 

Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia ze sobą bardzo ściśle połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania.  Jest miastem, które jednoczy – powiedział wtedy Jan Paweł II. 

To było na tyle mocne ujęcie istoty Wrocławia, że przecież władze samorządowe kilka lat później zdecydowały się na to, żeby to hasło uczynić takim wiodącym motywem strategii miejskiej, więc myślę, że Jan Paweł II ma też taką zasługę dla Wrocławia polegającą na tym, że stał się wyrazicielem istoty naszego miasta w okresie powojennym, okresie współczesnym – zaznacza dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Jan Paweł II był papieżem znanym na całym świecie. Odwiedził blisko 130 krajów i ponad 900 miejscowości.

Kiedy spotykałem się z ludźmi żyjącymi naprawdę w bardzo ubogich dzielnicach, to jedno, o co mnie prosili, to obrazek z papieżem Janem Pawłem II, czy taki z Polski przywiozłem. Kiedy jechałem, to wszyscy mówili przywieźć dużo obrazków z Janem Pawłem II, bo on jest tutaj bardzo mocno kochany – dodaje ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Jan Paweł II został kanonizowany w 2014 roku.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy