W ramach Wrocławskiego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego przez ostatnie lata prowadzone były szczepienia 13-letnich dziewcząt oraz edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców w zakresie HPV. 

W ciagu tej dekady w takich spotkaniach edukacyjnych wzięło udział 25 tysięcy rodziców. Budujemy świadomość i wiedzę medyczną — mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

W tym roku będziemy mieć małą modyfikację programu w związku z pandemią. Będziemy przygotowywać materiał online, a potem zaczniemy szczepienia — dodaje Joanna Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych we Wrocławiu.

Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy, którzy nie tylko mogą być nosicielami wirusa, ale również mogą zachorować na wywołane nim nowotwory. 

U chłopców to nie tylko nowotwory narządów rodnych, ale również nosogardła, krtani. One nie występują od razu, ale po wielu latach — wyjaśnia prof. Alicja Chybicka, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w „Przylądku nadziei”.

Na dotychczasowe edycje programu miasto przeznaczyło 5 milionów złotych, a w ciągu ostatnich lat zaszczepionych zostało niemal 30 tysięcy dziewczynek.