Wrocławscy naukowcy w światowej czołówce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kardiolodzy z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska - przez 4 lata kierowali niezwykłymi badaniami. Były one prowadzone w 121 ośrodkach w 15 krajach Europy, Ameryki Południowej oraz Azji. Wyniki badań są rewelacyjne. owodzą, że dożylne podanie żelaza chorym z niewydolnością krążeniową stanowczo porawia ich rokowania i jakość życia.

 

— Ja się rzadko chwalę, ale te wyniki są przełomowe. 1100 chorych z niewydolnością serca przyjętych do szpitali. Podawane dożylnie żelazo, bo ci chorzy mieli niedobór żelaza – przed wypisem ze szpitala i później, po kilku tygodniach. Dwa zastrzyki w olbrzymiej ilości wystarczyły, by ilość hospitalizacji, czyli powtórnych przyjęć do szpitali, zredukować o 30 procent – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu, szef Centrum Chorób Serca, kierujący międzynarodowymi badaniami. 

—  Efekt moim zdaniem fenomenalny. Nie oczekiwaliśmy aż tak silnego i klarownego wyniku. Korzyść ogromna – dla pacjentów, dla lekarzy i dla płatników. Wystarczy porównać koszty dwóch dawek żelaza i wielokrotnych pobytów w szpitalu – mówi prof. Ewa Jankowska z Centrum Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Jesteśmy przekonani, że wyniki tych badań przełożą się na wytyczne jak postępować z chorymi z niewydolnością serca – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu, szef Centrum Chorób Serca, kierujący badaniami. 

 — Każdego chorego z niewydolnością serca powinniśmy badać, czy ma niedobór żelaza. Dwa proste parametry, kilkanaście złotych i mamy zidentyfikowanego pacjenta i ogromne korzyści – mówi prof. Ewa Jankowska z Centrum Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Od 13 do 17 listopada trwał jeden z największych światowych kongresów kardiologicznych TheScientifc Sessions of American Heart Association 2020. Podczas spotkania ogłoszono wyniki badania AFFIRM-AHF, które zostały jednocześnie opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów medycznych The LANCET. Wyniki badań spotkały się z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.  Publikacje firmowane przez polskich naukowców rzadko trafiają do czasopism o takim prestiżu jak The LANCET, a już sytuacja, by pierwszy i ostatni autor pochodził z polskiego ośrodka (w tym przypadku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) są ewenementem. To doskonały przykład na to, że polscy naukowcy potrafią wejść do medycznej pierwszej ligi badań naukowych, które realnie zmieniają oblicze światowej medycyny. Co ważne, badania w tym obszarze będą we wrocławskim ośrodku kontynuowane. Agencja Badań Medycznych przyznała uczelni grant na dalsze badania.

Zobacz również

W 2017 roku struktura polskiego szkolnictwa przeszła gruntowną przemianę. Zniknęły gimnazja. Ta szybka zmiana wygenerowała jednocześnie wiele problemów. Jednym z nich jest to, że w szkołach podstawowych, których budynki pozostały niezmienione, większa liczba uczniów po prostu się nie mieści.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy