A czy wiecie, że... do roku akademickiego 1919/1920 wrocławskich studentów, którzy bagatelizowali zasady akademickiej dyscypliny, karano pobytem w karcerze?

... na początku XX wieku wrocławscy wykładowcy wciąż jeszcze mieli szczególne prawo weta - każdy z nich mógł zaprotestować przeciw udziałowi kobiet w prowadzonych przez siebie zajęciach?

... szermierz przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego jest świadectwem szermierczych tradycji uczelni, które to tradycje były szczególnie bliskie rywalizującym ze sobą korporacjom studenckim (czytaj: żacy lubili rozwiązywać sprawy honorowe za pomocą broni ostrej, co często wiązało się z inną tradycją, czyli noszeniem na głowie - zamiast czapek - bandaży)?

Jeśli choć jedna z powyższych ciekawostek wydała się Wam interesująca, serdecznie zapraszam po więcej na wystawę "Student żebrak, ale pan!… Żacy w dawnym Wrocławiu" w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wernisaż już w najbliższy wtorek - 14 listopada, o godz. 12.00 - w Sali pod Filarem (gmach główny UWr, pl. Uniwersytecki 1).