- Państwo Pawlakowie przygotowali specjalnie zaprojektowaną dla Wrocławskiej Wyprawki książeczkę, która nazywa się Wrocławski Abecadlik - opowiada Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 
- To jest książka stworzona specjalnie z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, którzy dopiero co się urodzili. Można czytać ją również dzieciom starszym. Jest to spacer po Wrocławiu, po różnych znanych i rozpoznawalnych miejscach: od Bulwaru Dunikowskiego po Park Szczynicki i Ostrów Tumski. Oprócz znanych miejsc pojawiają się też krasnoludki, bez których trudno jest wyobrazić sobie jakąkolwiek wrocławską książkę dla dzieci. Występuje też w niej Olga Tokarczuk, w roli jednej z mam - tłumaczy Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury. 

W skład Wrocławskiej Wyprawki wchodzi nie tylko książka. 
- Na dzień dobry, jak pudełko się otwiera, wyjmujemy list od prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w którym wita i składa życzenia nowo narodzonemu mieszkańcowi miasta - mówi Dorota Feliks

Dodatkowo w prezencie od miasta otrzymamy body, mały kocyk, zabawkę oraz pakiet powitalny od miejskiej biblioteki. W jej skład wchodzi karta biblioteczna, aby zachęcić od dzieciństwa do czytania. 
- Wyprawka jest prezentem dla dzieci. Można ją odebrać w urzędzie podczas odbierania aktu dziecka albo we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego - wyjaśnia Aleksandra Leniart z WSRS.
Wyprawkę mogą otrzymać wszyscy rodzice rozliczający podatki we Wrocławiu, których dzieci urodziły się po 1 stycznia 2019 roku.