-Jest to połączenie dwóch niezależnych systemów, standardowego systemu odkażania opartego na stacjonarnych lampach w połączeniu z innowacyjną, bardzo nowoczesną technologią robota mobilnego, samodzielnie poruszającego się- mówi Rafał Uszko, dyrektor sprzedaży firmy ControTec.

Wrocławska firma ControlTec podarowała Wojewódzkiemu Szpitalowi prototyp robota, który samodzielnie  dezynfekuje pomieszczenia za pomocą promieniowania UV typu C.

-Odkażanie jest bardzo skuteczne z tego tytułu, że oprócz tego, że odkażamy powierzchnie płaskie typu podłogi, meble odkażamy także sufit i ściany- dodaje Uszko.

Kompleksowe odkażanie nie było możliwe za pomocą innych metod albo zajmowało bardzo dużo czasu. 

-Jest to bardziej skuteczne dla nas, dlatego, że po takie dezynfekcji możemy od razu wejść, a do tej pory mieliśmy opryski pomieszczeń i trzeba było czekać do 30-40 minut po to by ten oprysk cały opadł i dopiero po tym czasie mogliśmy wejść cokolwiek robić- mówi Janusz Barański, technik elektroradiologii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Wykorzystanie samodzielnie poruszającego się robota umożliwia bezpieczną szybką dezynfekcję, zabija bakterie i wirusy na dużych powierzchniach.   

Uszko wyjaśnia, że badania naukowe potwierdzają, że w ciągu kilku minut wirus jest niszczony, a kilkunastu sekund starcza by unieszkodliwić RNA wirusa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego robot wyposażony jest w szereg czujników rejestrujących układ pomieszczeń oraz wyczuwający przypadkowe przeszkody. Dzięki takiemu zabezpieczeniu unika przypadkowego naświetlenia osób przebywają w pobliżu. Skąd robot to wie?

-Wszystko jest w laptopie. Na początku jeździmy robotem i skanujemy powierzchnię. Po mapowaniu terenu nanosimy teren w laptopie na mapę i projektujemy gdzie robot ma wykonać dezynfekcję- tłumaczy Barański.

Robot rejestruje układ pomieszczeń i dzięki temu zapamiętuje miejsca, które należy zdezynfekować. Najważniejszą kwestia jest możliwość wykorzystania robota w przestrzeni publicznej dzięki deklaracji zgodności producenta.

-Zainteresowanie robotem cały czas rośnie. Mamy zapytania i z Polski z różnych dziedzin, m. in. ze szpitali, hal produkcyjnych, logistycznych, centrów handlowych. Mamy też klientów za granicą m.in. na Półwyspie Iberyjskim i Zachodniej Europie- chwali się Sławomir Dźwilewski, menager produkcji ControlTec.

Robot może być wykorzystywany wszędzie tam gdzie powierzchnie do dezynfekcji są duże. Zakup robota to koszt ok 200 000 tys. zł.