W skład Zespołu Zarządzania Kryzysowego wchodzą między innymi burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Wrocławskiego. Podczas wideokonferencji, co tydzień, wraz ze Starostą i służbami, omawiają bieżące problemy związane z pandemią koronawirusa.

- Dzisiaj na terenie Powiatu Wrocławskiego mamy prawie 370 osób zakażonych, w związku z tym ta liczba nieustannie nam rośnie - mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Powiat Wrocławski nie znajduje się w strefie czerwonej, ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Policja kontroluje, czy mieszkańcy noszą maseczki. 

- Tam, gdzie jest pilna potrzeba, to tam zaopatrujemy. Przykładem są Wierzbice, a dokładniej Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Tam kilkanaście sióstr miało odczyn dodatni, więc została tam wysłana nasza pomoc w postaci środków dezynfekcyjnych - dodaje Józef Kmonk, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Powiatu Wrocławskiego.

W związku z intensywnymi opadami na spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono także kwestie podwyższonego poziomu wód. Na razie wystąpiły małe lokalne podtopieniach, a w przypadku nieprzejezdnych dróg, wyznaczono objazdy.

- Staramy się w dużym stopniu, jak tylko potrafimy, zapobiegać tym lokalnym podtopieniom. Patrzymy w niebo, każda godzina bez deszczu powoduje, że wody Nam opadają - zaznacza Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

- Jeśli chodzi o małe rzeki, tak je nazwę, bo to są strumyki to Czarna Woda - ona ma głębokość około 30 centymetrów normalnie. Dzisiaj są tam 3-4 metry. Nie ma większych strat, ale woda stoi na polach uprawnych - dodaje Józef Kmonk, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Powiatu Wrocławskiego.

Starosta ogłosił, że od 15 października obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.