Zielony dach MPWiK Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Co zrobić, żeby w mieście było więcej zieleni i ograniczyć tak zwane wyspy ciepła? MPWiK na dachu jednego ze swoich budynków stworzyło łąkę kwietną, a pracownicy wybudowali pasieki dla owadów zapylających.

Zielony dach budynku MPWiK to ponad hektar, na którym posadzone zostały różnego rodzaju rośliny. Budynki przedsiębiorstwa znajdują się w sąsiedztwie rzeki Oławy, dlatego projektantom zależało, żeby roślinność znajdująca się na dachu była naturalnym przedłużeniem nabrzeża.

– Pierwsza z nich jest to dach ekscesywny, na którym rozłożone są maty wegetacyjne z rozchodnikami, mchami i ziołami. Są to rośliny typowe dla terenów wysokogórskich, więc bardzo odporne na różnego rodzaju ekstremalne temperatury lub suszę. Cieszą również oko przez cały rok, od koloru zielonego wczesną wiosną, występuje żółty, aż po intensywną czerwień jesienią i zimą – mówi Małgorzata Szafran z MPWiK Wrocław.

Dobrze jest, kiedy w przestrzeni miejskiej nieco zmieniamy strukturę roślinności z tej takiej typowej, czyli bratki, hortensje i różaneczniki na raczej takie bardziej odporne i samoodnawiające się rośliny, które będą dla owadów dużo bardziej atrakcyjne – dodaje dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Na drugiej części dachu znajduje się zaś łąka kwietna pełna miododajnych roślin, które stanowią pożywienie dla owadów zapylających. Znajduje się tam ponad 20 gatunków różnych kwiatów i ziół. Tam też swoje miejsce mają pasieki, gdzie obecnie żyje 5 rojów pszczół. Pracownicy MWPiK mogą pochwalić się zebraniem 30 litrów miodu.

– Generalnie jeśli chodzi o pszczołę miodną, to jest jednym z ważniejszych ogniw w łańcuchu produkcji żywności. Zapylają dużą część roślin, które my wykorzystujemy jako pokarm, ale nie tylko my, zwierzęta gospodarskie również, a więc pośrednio i my. Ze zwierząt pozyskujemy różne produkty na przykład mleko i mięso. W ten sposób pszczoły oddziałują na nasze życie – wyjaśnia dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pszczoły są nam więc niezbędne do życia. Eksperci podkreślają, że miejsca, gdzie znajduje się dużo różnorodnych kwiatów to dobre środowisko dla owadów zapylających. W prace przy utrzymaniu łąki kwietnej oraz opieki nad pszczołami zaangażowani są sami pracownicy MWPiK.

– Cały czas staramy się teren wokół naszych budynków zagospodarowywać zielenią, tak, aby ona żyła i tworzyła małe ekosystemy, z których mogą korzystać nie tylko owady, ale także ptaki i małe ssaki. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, bardzo zależy nam na różnego rodzaju projektach ekologicznych – dodaje Małgorzata Szafran z MPWiK Wrocław.

Zielony dach MPWiK jest przyjazny dla owadów, ale także ekologiczny. Woda, którą gromadzi zaspokaja  aż 60% zapotrzebowania wody, którą przedsiębiorstwo wykorzystuje w toaletach na terenie firmy. Dach nie nagrzewa się tak bardzo, a do tego produkuje tlen.

Już powierzchnia zielona dachu – 15 metrów kwadratowych – jest w stanie w ciągu roku wyprodukować tlen dla dziesięciu osób, pochłonąć nawet do 20% pyłów i gazów, a także zmniejszyć hałas nawet do 30 decybeli – podsumowuje Małgorzata Szafran z MPWiK Wrocław.

MPWiK planuje także stworzenia ogrodu sensorycznego na dachu Hydropolis.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy