Gajewski jest reżyserem i scenarzystą, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Jego głośna "Warszawa" (2003) była wielkim odkryciem festiwalu w Gdyni, gdzie uhonorowana została Złotymi Lwami dla najlepszego filmu.

Następnie zrealizował m.in. "Lekcje pana Kuki" (2007) i właśnie "Obce niebo" (2015), które triumfowało na festiwalu Off Camera w Krakowie. Moderatorem spotkania będzie Adam Kruk, krytyk i dziennikarz filmowy odpowiedzialny za program Polish Cinema for Beginners. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą - mogli poznać polskie filmy, a poprzez nie polską kulturę, obyczajowość, historię.

9. edycja Polish Cinema for Beginners - pod hasłem "Poland Abroad" - przygląda się temu, jak polscy filmowcy widzą zagranicę. "Obce niebo" zabierze nas do Szwecji, gdzie mieszka polskie małżeństwo w kryzysie – trener sportowy Marek (Bartłomiej Topa) i pracująca jako masażystka Basia (nagrodzona za tę rolę na festiwalu w Gdyni Agnieszka Grochowska).

Ich kłótnie mają negatywny wpływ na córeczkę Ulę, której zachowanie niepokoi szkołę, a następnie – opiekę społeczną. Chcąc uchronić dziewczynkę przed przemocą domową, do akcji wkracza opiekunka socjalna Anita (w tej roli Ewa Fröling, pamiętna z Fanny i Aleksander Bergmana), która oddaje Ulę pod opiekę rodziny zastępczej. Rodzice rozpoczynają dramatyczną walkę z biurokracją o własną córkę. "Obce niebo" wywołało dyskusję o kondycji polskiej rodziny i granicach ingerencji w jej sprawy.

Pokaz "Obcego nieba" odbędzie się 12 października o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl.