Na Dolnym Śląsku odremontowano 11 dworców kolejowych. Do użytku właśnie oddano dwa - ten w Kątach Wrocławskich i w Smolcu. Dworce są nowoczesne, choć zachowały swój oryginalny wygląd sprzed 100 lat.
Dobre wieści są takie, że podczas pandemii zauważono zwiększone zainteresowanie adopcją zwierząt ze schronisk. Mówiliśmy już o akcji wrocławskiej Ekostraży skupiającej się na adopcji starszych psów, dzięki której zwolniło się kilka boksów. Niestety równie szybko się zapełniły. Na profilach społecznościowych przytułków dla zwierząt pojawia się coraz więcej informacji o licznych interwencjach.
Jazz nad Odrą pamięta trudne czasy — organizowany jest od 57 lat i stanowi ważny element tożsamości i wrocławskiej historii. W 2021 roku festiwal pomimo pandemii zawita do miasta, choć w innym niż co roku terminie.
Jeśli ktoś mógł pomyśleć, że przez pandemię projekty społeczne i kulturalne mają się nieco gorzej, to spieszymy ze sprostowaniem. W Centrum Kultury Agora właśnie rusza VI. Edycja „Kuźni Projektów”.
Nikt nie rozsławił Wrocławia tak, jak w latach 50. zrobiła to Maria Koterbska, którą pożegnaliśmy kilka dni temu. ”Wrocławska piosenka" rozbrzmiewała w rozgłośniach w całej Polsce, wszyscy znali słowa piosenki i wszyscy wiedzieli, gdzie jest miasto, w którym na przystankach nucą słowiki, a wiatr niesie melodię przez Sępolno, Zalesie i Krzyki.
Wystawa główna w Centrum Historii Zajezdnia zawsze budziła duże zainteresowanie. Na ten moment z oczywistych względów nie możemy odwiedzić jej osobiście – ale już niedługo będzie dostępna online.
Na wieść o przedłużeniu obostrzeń, od początku tygodnia przedsiębiorstwa otworzyły się na gości. Zakopiańskie veto pociągnęło za sobą szereg podobnych akcji w całym kraju. Osoby, które zdecydowały się wznowić działalność, musiały liczyć się z interwencjami policji i sanepidu oraz z nakładanymi na nich mandatami.
To już ostatni moment na zobaczenie Światłoogrodu - zimowej iluminacji w Ogrodzie Botanicznym. Wspólnie z firmami zajmującymi się video mappingiem, pokazami laserowymi i podświetlaniem obiektów przygotowano spektakularne nocne oświetlenia, które pokazują piękno ogrodu w zimowej szacie.
Zakupy w warzywniaku z bezkontaktowym odbiorem osobistym? Proszę bardzo! Poznajcie pierwszy w Polsce Warzywomat — stworzyła go grupa młodych ludzi.
Finał tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został przesunięty na koniec stycznia. Hucznego podsumowanie nie możemy oczekiwać — za to interesujących licytacji — jak najbardziej. We Wrocławiu możemy wylicytować np. spacer z prezydentem, krasnala inspirowanego wyglądem Jurka Owsiaka czy autobus MPK.
We wrocławskich sklepach podobno zabrakło już sanek i popularnych jabłuszek. Wszystko za sprawą nadejścia szeroko zapowiadanej przez media „Bestii ze Wschodu”, czyli syberyjskich mrozów i dużych opadów śniegu. Czy w tym roku i w stolicy Dolnego Śląska przyjdzie nam przeżyć białe szaleństwo i zimę stulecia?
Na próżno poszukiwać nam wystawnych orszaków na Święto Trzech Króli, do których przywykli wrocławianie, w tym roku święto przyjdzie nam przeżyć o wiele bardziej duchowo.
W Polsce około 70% śmieci kończy na wysypiskach. Nie wszystkie muszą tam jednak trafiać. Znaczna część odpadów podlega odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu. Segregacja pozwala odzyskać surowce i nadać śmieciom drugie życie.
Święta już za nami — w naszych domach goszczą jeszcze choinki, ale zapewne już niedługo będziemy chcieli się ich pozbyć. Co zrobić z żywą, a co ze sztuczną choinką?
Fundacja Wspólnota Pokoleń zapowiedziała swoją nową produkcję. Film „Szkoła Wyrostków”, którego akcja osadzona jest na Dolnym Śląsku, będzie nawiązywał do historii Pomarańczowej Alternatywy.
Fundacja Wspólnota Pokoleń organizuje wiele akcji wspierających potrzebujących podczas pandemii, m.in. dostarczają posiłki dla kombatantów i pracowników szpitali. Jedną z akcji jest również zbiórka dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym zorganizują wideo połączenia pomiędzy seniorami, osobami samotnymi i chorymi, a ich rodzinami.
Święta to szczególny czas, który spędzamy w gronie najbliższych, niestety nie wszyscy będą mogli spotkać się ze swoją rodziną — i to właśnie im, pomaga Fundacja Wspólnota Pokoleń.
Koniec roku to czas rozliczeń i bilansów — również tych kulturalnych. W Krzywym Kominie rozpoczęło się właśnie zakończenie projektu "Trampolina do Kultury 2020”.
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich otrzymał od władz Powiatu nowy samochód. Dziewięcioosobowy bus przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się przed siedzibą domu.
Czym skorupka za młodu nasiąknie — tym na starość trąci. W myśl tej zasady Ekosystem organizuje zajęcia edukacyjne online dla dzieci w różnym wieku.
12 grudnia zakończył się remont na placu Orląt Lwowskich. Zakończenie przebudowy to również zmiana w organizacji ruchu nie tylko dla komunikacji miejskiej, ale i dla kierowców.
Słynny bożonarodzeniowy jarmark we Wrocławiu został w tym roku odwołany. Jednak właściciele lokalów gastronomicznych ze Świętego Antoniego i Włodkowica postanowili zorganizować własny jarmark — oczywiście w wersji na wynos.
Święta Bożego Narodzenia już za pasem, a więc to najwyższy czas na zakup prezentów dla naszych najbliższych. Jeśli nie chcemy kupować czegoś sztampowego w galerii handlowej, to możemy wybrać się na Nadodrze, bo tutaj prezenty dostaniemy u lokalnych rzemieślników.
Choinka to nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia. U każdego wygląda nieco inaczej — u niektórych jest stonowana, jednobarwna — u innych ozdobiona na bogato i kolorowa. Jakie drzewko wybrać - żywe czy sztuczne?
Niezwykły pomnik dla niezwykłego człowieka. Przy skwerze im. Pawła Adamowicza zasadzono drzewo - żywy pomnik dla uczczenia pamięci Henryka Wujca.
O tym, że pandemia zmieniła naszą rzeczywistość w wielu aspektach naszego życia, wie już każdy. Towarzyszący jej lockdown szczególnie odmienił naszą pracę.
W sobotę galerie handlowe ponownie otworzyły swoje podwoje dla kupujących. Black Friday przyciągnął żądnych cenowych okazji. Jak udało się przestrzegać sanitarnych obostrzeń?
Kazimierz Górski to legenda polskiej piłki nożnej, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Partia Zieloni proponuje nazwanie jego imieniem jednego z wrocławskich stadionów.
Pandemia nie ułatwia nam dbania o środowisko. Zostajemy w domu, a co za tym idzie - w domu gotujemy. Ale co z resztkami albo z produktami o krótkiej dacie przydatności?
Pandemia koronawirusa nie przeszkadza w żaden sposób w niesieniu pomocy. W tym roku po raz 27 zapalono świecę Caritas. Ogłoszono również zbiórkę żywności, która będzie odbywać się na innych zasadach.
Zero waste to idea, która w Polsce zyskuje na coraz większej popularności. Ten styl życia zakłada, że człowiek jako mieszkaniec Ziemi, będzie wytwarzał coraz mniej odpadów. Jak zatem być Zero Waste?
„Chalk of shame” to akcja, która ma zwrócić uwagę przechodniów na rzucane na ziemię niedopałki papierosów. To nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest dużym problemem dla środowiska i naszych czworonożnych przyjaciół.
"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" takimi słowami zwrócili się w liście biskupi polscy 55 lat temu do biskupów niemieckich. Wówczas jeszcze 20 lat po wojnie, były to słowa bardzo niezrozumiałe. Dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne było to wydarzenie dla poprawy stosunków polsko-niemieckic.
Od początku listopada Wrocław jest objęty obowiązkiem segregacji śmieci. Rozstawiono 44 tysiące brązowych pojemników. Mieszkańcy segregują odpady, jednak to, co powinno trafić do poszczególnych koszy, wciąż sprawia problem. Do pojemnika na bioodpady wrzucamy wszystko to, co organiczne.
Dbają o to, by nie zapomnieć o tradycji i obyczajach. Organizują wydarzenia, które towarzyszą ważnym świętom. Tym właśnie zajmuje się grupa O-CAL-eni, której liderką jest Ewa Rapacz.
Mirosław Siwek dziś jest emerytowanym pracownikiem kolei. Jego pasją od dziecka jest jednak teatr.
Pociąg do Niepodległości to jedyna taka atrakcja na Dolnym Śląsku. Rekonstruktorzy obecni w składzie będą opowiadali na pokładzie pociągu o naszej polskiej historii.
Wystawa prac konkursowych „Granice wolności” to najnowsza ekspozycja w Centrum Kultury Agora, która dostępna jest online od 11 listopada. Jak co roku prace spływały z całej Polski, wybrano te, w których najciekawiej zinterpretowano słowo „wolność”.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i organizacjami pozarządowymi stworzyli akcje Wrocław wspiera seniorów. Dzięki niej seniorzy mogą liczyć na pomoc w codziennych czynnościach w tym pandemicznym czasie.
Joe Biden został wybrany 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. O zaangażowanie w tegoroczne wybory zapytaliśmy Amerykanów mieszkających na Dolnym Śląsku.
Wrocławskie Nadodrze zostało upstrzone kolorowymi chryzantemami. Kwiaty zdobiące okoliczne skwery rozkładane były przez członków stowarzyszenia Nowe Nadodrze oraz sąsiadów, którzy dbają o wizualne aspekty swojej okolicy.
Kolejne obostrzenia zablokowały możliwość odbywania się wydarzeń kulturalnych. Mikrogranty przenoszą się do sieci, a wśród również projekt „Byliny to nie bliny”.
We wrocławskim powiecie odbył się konwent powiatów. Rozmawiano m.in. o aktualnej sytuacji epidemicznej, decyzjach Ministerstwa Zdrowia oraz o edukacji.
Kultowy dom handlowy Renoma przejdzie kolejną przebudowę. W miejscu niektórych sklepów mają pojawić się restauracje i biura.
Listopad to szczególne czas przywracania pamięć o tych, których już z nami nie ma. Palimy znicze na grobach, modlimy się za zmarłych i doceniamy chwile, które dane nam było wspólnie spędzić. W naszej kulturze ważne jest wspominanie zmarłych, rozmawianie o nich, przypominanie życia, dokonań, słów... W tym roku pożegnaliśmy wielu wrocławian, których osiągnięcia pozostaną w naszej pamięci.
Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia przyjęto apel dotyczący praw kobiet. Za apelem opowiedziało się dwudziestu dziewięciu radnych, przeciwko było dziewięciu.
Emocje i protesty w całej Polsce nie słabną, wczorajsze manifestacje we Wrocławiu określane były mianem największych z dotychczasowych. Nie odbyło się również bez przykrych incydentów. Zgłaszane są pobicia i ataki grupy zamaskowanych mężczyzn. Co na to policja?
22 października Trybunał Konstytucyjny zakazał aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Na ulice w całej Polsce wyszli protestujący. Decyzja przyczyniła się do pogłębienia podziału na scenie politycznej.
Z początkiem listopada na terenie całego Wrocławia będzie obowiązywać segregacja śmieci. W praktyce oznacza to, że jeśli wrzucimy odpady do niewłaściwego kubła, to będzie groziła nam kara w wysokości 500 zł. A co zrobić ze śmieciami wielkogabarytowymi i elektronicznymi? Można je przywieźć do PSZOKa np. takiego jak ten przy ulicy Janowskiej 51.
Wielki Test Wiedzy o Wrocławiu organizowany jest po raz trzeci. Z powodu trudnej epidemicznej sytuacji eliminacje zamiast w Centrum Historii Zajezdnia, odbędą się w Internecie 24 października.
PayEye Run to akcja charytatywna, która ma wspierać dzieci z niepełnosprawnościami. Przywraca im wiarę w siebie oraz dziecięcą radość.
We Wrocławiu wciąż odczuwamy skutki ostatnich intensywnych opadów. Poziom wód w rzekach i zbiornikach wciąż pozostaje wysoki, podtopiona jest ulica Opatowicka i ogródki działkowe na Kozanowie. Na Odrze utworzyła się fala wezbraniowa, której kulminacja przepłynęła przez Wrocław.
14 października na dawnej dzielnicy Fabrycznej stanęły brązowe pojemniki na śmieci. Oznacza to, że na terenie całego Wrocławia można segregować bioodpady.
Komisja Mieszana działa już od 20 lat. Dzisiejsze obrady z partnerem francuskim odbyły się w nietypowej formie – internetowej.
Fundacja WWF przygotowała specjalny raport obrazujący wyginięcie gatunków na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Okazuje się, że populacja kręgowców zmniejszyła się aż o 68%.
Do końca 2020 r. wszyscy wrocławianie będą musieli segregować bioodpady. Już teraz śmieci biodegradowalne odbierane są z osiedli w centrum miasta - do podstawienia odpowiednich pojemników została jeszcze Fabryczna.
Miasto Movie to niezwykły projekt, w którym filmy dokumentalne są punktem wyjścia dla dyskusji o mieście i architekturze. W tym roku przebiega pod hasłem „Wielkie Plany”.
Wrocławskie osiedle Szczepin zagra w odzwierciedlającym ducha lat dziewięćdziesiątych filmie „Powrót do Legolandu”. Obraz powstaje w kooperatywie z Dolnośląskim Centrum Filmowym, a jego reżyserem jest pochodzący z Wrocławia Konrad Aksinowicz.
100 różowych skrzyneczek ze środkami higieny osobistej na czas menstruacji trafi do 100 szkół na Dolnym Śląsku. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.
Migawki to niezwykły projekt, który łączy ze sobą światy: opowiadania, ruchu i teatru. Świat dźwięku i ciszy.
TIFF Festiwal obchodzi w tym roku swój jubileusz. To międzynarodowy festiwal fotografii od 10 lat będący największym tego typu wydarzeniem na Dolnym Śląsku. Jego nieodzowną częścią jest konkurs otwarty TIFF OPEN.
Coraz więcej psychologów martwi się o zdrowie mentalne dzieci. Szacuje się, że nawet 20% z nich może cierpieć na zaburzenia psychiczne. Skąd biorą się te problemy?
Dni Seniora trwają w najlepsze! Ze względu na pandemię, część wydarzeń przeniosła się do internetu – ale nie to - "Rajd Terenowy Seniora" odbywa się w różnych częściach miasta – nam udało się zawitać na Niskich Łąkach, gdzie królował Nordic Walking.
Sezon artystyczny we Wrocławiu po okresie izolacji zapowiada się szalenie interesująco. Teatr Polski pod wodzą nowej dyrekcji zaproponował kilka interesujących propozycji na sezon 2020/2021.
Już za moment rozpocznie się nowy rok akademicki. Dla studentów spoza Wrocławia to intensywny okres poszukiwania lokum. Do wyboru są stancje, a także akademiki, w których wiele w tym roku się zmieni.
Wrocławskie program "Zmień piec" cieszy się nieustającą popularnością. Przez wzgląd na liczbę napływających wniosków, nabór do programu przechodzi w tryb ciągły. W jaki sposób można wziąć w nim udział?
Na wrocławskich drogach w ostatnim czasie wiele się zmienia. Metamorfozy już wkrótce doczeka się osiedle Nadodrze. Przebudowane zostaną ulice Jedności Narodowej i Poniatowskiego – zniknie buspas, pojawi się za to nowa ścieżka rowerowa.
2 września otworzyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja TIFF FESTIVAL. To wielkie święto fotografii w tym roku przebiegać będzie pod hasłem PROCESY.
Rusza III w tym roku nabór do Mikrograntów. To 24 edycja tego projektu społecznych inicjatyw, dość nietypowa — przez organizatorów nazywana edycją ekspresową.
Cztery Żywioły Wrocławia to nowy projekt edukacyjno-warsztatowy organizowany przez WCRS i Fundację Drzwi Otwarte. Skierowany jest do osób młodych, poszukujących dla siebie miejsca na rynku pracy.
1 września już za rogiem, a wraz z nim nowy rok szkolny. Niestety nie wszystkich rodziców stać na to, żeby zapewnić swoim pociechom niezbędne szkolne przybory, ubrania czy choćby drugie śniadanie. Na szczęście we Wrocławiu są organizacje, które niosą pomoc takim potrzebującym rodzinom.
Większość z nas nie wyobraża sobie zaczynać dnia bez kubka gorącej kawy. Według statystyk przeciętny Polak w ciągu wypija jej ok. 95 l. Ale czy wiemy jaką drogę musi przebyć zanim trafi do naszych kubków?
OP YONUG to projekt, który ma za zadanie promować młodych twórców z Dolnego Śląska. Pierwsza wystawya otworzyła się 20 sierpnia, a obejrzeć ją można w przestrzeniach OP ENHEIM.
Nowy zespół szkół i park przy Kępie Mieszczańskiej to najnowsze inwestycje miasta, które możliwe są dzięki dzisiejszemu podpisaniu umowy z Agencją Mienia Wojskowego o przekazaniu tych terenów miastu.