Ekologiczne Pilczyce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ekologia, która staje się już czymś więcej niż po protu dbaniem o środowisko. Na wrocławskich Pilczycach rozpoczęto nowatorski projekt segregacji odpadów.

Były sygnały, że są problemy z otwieraniem starychh pojemników, zwłaszcza osoby starsze miały z tym problem. Wiatr potrafił przewracać te kubły – mówi Ireneusz Habliński z działu administracji osiedla Kozanów.

Sama segregacja odpadów już nie wystarcza. Oprócz tego mieszkańcy osiedli oczekują estetyki wokół pojemników, dobrego zagospodarowania miejsca na nie przeznaczonych, a także łatwego korzystania z nich.

Na pilczyckim osiedlu testujemy nowy sposób segregacji odpadów, nowe pojemniki, a także nowe pojazdy. W projekcie bierze udział jedenaście lokalizacji, ponad 50 pojemników. Pilotaż zakłada taki sam system segregacji, jak w całym mieście. Cały czas mieszkańcy są informowani jak należy segregować śmieci, każdy pojemnik jest odpowiednio opisany – zdradza Dorota Witkowska, z miejskiej spólki Eko-System.

Kontenery biorące udział w projekcie są pojemne i trwałe. Dodatkowo można je podzielić na podziemne i naziemne. Te podziemne szczególnie sprawdzą się w miejscach o gęstej zabudowie. Tam z kolei, nie zaburzą estetyki podwórek. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

To jest nasza inicjatywa. Naszym zdaniem, aby projekt mógł dobrze funkcjonować musimy go pokazać mieszkańcowm, władzom miasta, jak i operatorom. Przy wsparciu spółki Eko-System i Chemeko System udało nam się wprowadzić pierwszy pilotażowy program w kraju – stwierdza Wiesław Szoplik, prezes zarządu Hewea.

Kolejna innowacja związana z nowym systemem dotyczy opróżniania pojemników. Aby tego dokonać potrzebny jest tylko kierowca, który kontroluje wszystko nie wychodząc z kabiny pojazdu.

Chemeko System odbiera odpady z dzielnicy Fabryczna, więc naturalne było, że zaagażowaliśmy się w ten projekt. Pojemniki są bardzo nowoczene, bezpieczne i higieniczne. Dla nas szczególnie ważne jest natomisat to, że jesteśmy w stanie szybciej może odebrać odpady niż w starym systemie – dodaje Karolina Kołacz, rzecznik prasowy Chemeko System.

Na pewno ten nowy system jest wygodny szczególnie dla osób starszych. W okolicach śmietników jest większy porządek, co znacznie wpływa na estetykę całego osiedla – potwierdza Habliński.

Miejski Ekosystem podkreśla, że najważniejsze w tym projekcie jest dostosowanie go do wrocławskich realiów.

Tak naprawdę to jest program pilotażowy, który ma na celu przetestowanie nowy rozwiązań. Czy mieszkańcom to odpowiada, czy sposób odbioru nie jest zbyt uciążliwy – podsumowuje Witkowska.

Osoby, które na co dzień korzystają z nowego systemu zauważyły szczegół, którego należy dopilnować

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że lokatorzy są zadowoleni z tego rozwiązania. Jest jednak jeden problem, który odnosi się do zabezpieczenia pojemników przed korzystaniem mieszkańców z innych terenów. Nad tym na pewno trzeba popracować – kończy Habliński.

Pomysłodawcy znaleźli już rozwiązanie. Niektóre kontenery będą wyposażone w specjalne czytniki do karta, a w przyszłości będzie można skorzystać z aplikacji w telefonie. Dzięki temu nikt, kto nie będzie upoważniony do korzystania z pojemników nie będzie miał do nich dostępu. Po kilku miesiącach funkcjonowania projektu, mieszkańcy wrocławskich Pilczyc widzą poprawę. Pilotaż potrwa do końca lutego.